Nauki o polityce: zarys koncepcji dyscypliny

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 323

Opis

Jakubowski Wojciech, Załęski Piotr, Zamęcki Łukasz

NAUKI O POLITYCE: ZARYS KONCEPCJI DYSCYPLINY

Pułtusk 2013
s. 455, format 24cm, opr. brosz.
ISBN 978-83-83-7549-173-9


Opis:
Książka składa się z trzech części problemowych oraz aneksów, w tym selektywnej bibliografii politologicznej.

W części pierwszej zarysowano miejsce nauk o polityce w palecie dyscyplin społecznych i humanistycznych. Omówiono nową dyscyplinę (nauki o polityce publicznej) oraz wybrane interdyscyplinarne obszary badań politologicznych.

W części drugiej natomiast ukazano tradycyjne kierunki badań politologicznych (badania historyczne i systemowo-instytucjonalne). Omówiono aspekty współczesnych badań politologicznych (wymiar prozopocentryczny, kratocentrycznyi kulturocentryczny). Scharakteryzowano podstawowe i pomocnicze metody badawcze właściwe przedmiotowej dyscyplinie naukowej.

W części trzeciej poddano analizie wybrane obszary badań empirycznych nauk o polityce, ujęte w trzech segmentach problemowych (antropologia polityki, psychologia polityki, socjologia polityki), oraz podstawowe kategorie analityczne (orientacje polityczne, postawy polityczne, zachowania polityczne, przywództwo polityczne). Wyeksplikowano też autonomizujące się obszary poznania - teorię i metodologię studiów nad kulturą polityczną (nazywaną niekiedy - jak się wydaje "na wyrost" - nauką o kulturze politycznej) oraz teorię i metodologię studiów nad elitami politycznymi (nurt badań zwany elitologią rozwija się zwłaszcza w politologii rosyjskiej i innych państwach WNP, w tym Kirgistanu).

(z wprowadzenia)

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl