Historia pamięcią pisana

Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 327

Czejarek Karol, Garczewski Krzysztof, Pszczółkowski Tomasz G. (red.)

Historia pamięcią pisana.
Biografie polsko-niemieckie

Pułtusk 2014
s. 333 + 333 str. w języku niemieckim, format 25cm, opr. twarda
ISBN 978-83-7549-180-7

Opis:
Książka jest wynikiem kilku polsko-niemieckich „spotkań biograficznych”, organizowanych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Wydana została w wersji dwujęzycznej: polskiej i niemieckiej.
Znajdujące się w niej teksty są autentycznymi relacjami ich autorów o kształtowaniu się współczesnych stosunków polsko-niemieckich „od wrogości do normalności”.

Historia pamięcią pisana…

zawiera 38 „polsko-niemieckich” biografii (we wstępie do książki jest informacja, jak powstała).  Posłowie – ocenę „wartości naukowej” tych biografii napisał politolog i germanista  prof. Tomasz G. Pszczółkowski, a wersję niemiecką zredagowała dr hab. Anna Warakomska (z Instytutu Germanistyki UW). Aby książka była dostępna także w Niemczech - ukazała się w dwu językach: polskim i niemieckim. Inicjator książki dr Karol Czejarek jest prof. nadzw. w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i jednocześnie sekretarzem zarządu Międzywydziałowego Centrum Badań Niemcoznawczych AH.  Zaś dr Krzysztof Garczewski - prodziekanem Wydziału Nauk Politycznych AH.

Książka ukazała w 75 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej (jest też publikacją uświetniającą 20. rocznicę powstania Akademii). We wstępie do niej Karol Czejarek napisał m.in., że choć „w Polsce pamiętamy o: napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę w roku 1939, o brutalnej eksterminacji narodu polskiego (nie tylko żydowskiego) w latach 1939-1945, o okupacji Polski, która na mocy rozkazu Hitlera została przekształcona w Generalną Gubernię i miała być zrównana z ziemią; jak i o straszliwych gwałtach dokonanych na ludności cywilnej w latach 1939-1945; o założeniu niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu i obozów w innych miejscach na terenie okupowanej Polski, o totalnym zniszczeniu Warszawy, wypędzeniu jej mieszkańców z miasta i wywiezieniu do obozów koncentracyjnych i obozów pracy przymusowej w Niemczech (po upadku Powstania Warszawskiego) - to jednak doceniamy, że Niemcy są dzisiaj innym niż przed 65 laty krajem; to przede wszystkim modelowa demokracja rzetelnie budowana od podstaw. Państwo to jest dzisiaj nie tylko naszym największym partnerem handlowym, ale aktywnie popierało starania Polski o uzyskanie członkostwa w UE, przyczyniło się do przyznania jej budżetu na lata 2006-2013 i 2014-2020.

Książka dowodzi, że udało się przełamać wielowiekowe uprzedzenia między Polakami a Niemcami, rozwinąć dynamikę partnerskich kontaktów, zwłaszcza gospodarczych (ale nie tylko). Że udało się doprowadzić do „normalności” wzajemne relacje, zwłaszcza młodego pokolenia, nieobciążonego już „przeszłością”, choć daleko jeszcze do stanu idealnego i dlatego wydawanie takich książek jak „ Historia pamięcią pisana” ma sens, bowiem ten pozytywny proces „normalizacji” musi być kontynuowany. Ta idea legła również u podstaw spotkań „biograficznych”, spotkań na bazie których zrodziła się książka.

Teksty w niej ułożone zostały alfabetycznie, a ich autorzy - to ludzie bardzo różnych zawodów (nie tylko naukowcy). To także „mieszanka” pokoleń.  Zwierzenia poszczególnych osób są autentyczne i szczere - przejmująco szczere i zostały podpisane prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Są dokumentem historii, czasów nie tylko wojny, ale i przemian, które nastąpiły zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Są dokumentem wiedzy o ludziach, którzy doznali skutków najtragiczniejszej z wojen. Są głosem w obronie pokoju, budowania wzajemnych relacji opartych na tolerancji, demokracji i prawach człowieka; łamią stereotypy, które nadal są groźne i sprzyjają podziałom, gdyż nie potrzebują żadnego udowodnienia. Wszystkie teksty są oparte na faktach i czyta się je jak powieść.

Warto też zwrócić uwagę na okładkę. Wykorzystano na niej projekt Wieży Jedności Europejskiej, autorstwa polskiego artysty-malarza Andrzeja Fogtta. Jego wizjonerski projekt może być zrealizowany w dowolnej stolicy europejskiej. Wywodzi się z cyklu obrazów prezentowanych przez Artystę na 41 Biennale Sztuki w Wenecji.

Opinie o produkcie (0)

Sklep internetowy Shoper.pl