Portrety i spotkania

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 341

Opis

Lam Andrzej 

Portrety i spotkania 

Pułtusk-Warszawa 2014
s.381, format 21 cm, opr. brosz. 
ISBN 978-83-7549-188-3
ISBN 978-83-7545-540-3

Opis: 
Portrety i spotkania to zbiór studiów o poetach niemieckich od średniowiecza do połowy XX wieku, komentarze do ich biografii i warsztatu poetyckiego, wzbogacone przekładowym doświadczeniem autora, wieloletniego profesora Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Prezentują zjawiska literackie niedawno przyswojone polszczyźnie: Parsifala Wolframa von Eschenbach, najwybitniejszą w literaturze europejskiej opowieść o rycerzu poszukującym Grala, i tegoż autora epopeję Willehalm, obrazującą starcie wojsk chrześcijańskich z Saracenami w czasach Ludwika Pobożnego; tajemnice na poły baśniowej fabuły Pieśni o Nibelungach; starożytne źródła Okrętu błaznów Sebastiana Branta; całość poezji Anioła Ślązaka, Eduarda MÖrikego i Rainera M. Rilkego; poetykę Georga Trakla i historię jego niedoszłego spotkania z Wittgensteinem w Krakowie; sytuację Gottfrieda Benna w III Rzeszy i po jej klęsce. Odkryciem są ballady i pieśni zapomnianego (również w Niemczech) romantyka Jana Ernesta Benno, sięgające czasów średniowiecza, legendarnych Wenedów i wypraw Bolesława Krzywoustego. 
Dział Z diariusza gromadzi zapiski, artykuły, omówienia książek i miscellanea z lat 1983-2014, wśród nich uwagi o literaturze polskiej, widzeniu jej przeszłości i teraźniejszości w latach wielkiego przełomu. Przejawiają się tu nazwiska Bolesława Leśmiana, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Włodzimierza Majakowskiego, Karola Irzykowskiego, Konstantego Gałczyńskiego, Goethego i Horacego. 
Rozmowy dotyczą książek Warszawskiej Premiery Literackiej w dwudziestopięcioleciu 1985-2009, sposobów przekładania Rilkego oraz zamierzonego widowiska pasyjnego na podstawie wydanej ostatnio po polsku Krzeszowskiej Drogi Krzyżowej. 
Książka jest przeznaczona dla wszystkich miłośników literatury, zarówno na poziomie akademickim, jak popularnym. 

Pliki do pobrania:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl