33,33 zł
18,10 zł
32,38 zł
52,38 zł
113,33 zł
Portrety i spotkania
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Lam Andrzej
Portrety i spotkania
Pułtusk-Warszawa 2014
s.381, format 21 cm, opr. brosz.
ISBN 978-83-7549-188-3
ISBN 978-83-7545-540-3
Opis:
Portrety i spotkania to zbiór studiów o poetach niemieckich od średniowiecza do połowy XX wieku, komentarze do ich biografii i warsztatu poetyckiego, wzbogacone przekładowym doświadczeniem autora, wieloletniego profesora Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku. Prezentują zjawiska literackie niedawno przyswojone polszczyźnie: Parsifala Wolframa von Eschenbach, najwybitniejszą w literaturze europejskiej opowieść o rycerzu poszukującym Grala, i tegoż autora epopeję Willehalm, obrazującą starcie wojsk chrześcijańskich z Saracenami w czasach Ludwika Pobożnego; tajemnice na poły baśniowej fabuły Pieśni o Nibelungach; starożytne źródła Okrętu błaznów Sebastiana Branta; całość poezji Anioła Ślązaka, Eduarda MÖrikego i Rainera M. Rilkego; poetykę Georga Trakla i historię jego niedoszłego spotkania z Wittgensteinem w Krakowie; sytuację Gottfrieda Benna w III Rzeszy i po jej klęsce. Odkryciem są ballady i pieśni zapomnianego (również w Niemczech) romantyka Jana Ernesta Benno, sięgające czasów średniowiecza, legendarnych Wenedów i wypraw Bolesława Krzywoustego.
Dział Z diariusza gromadzi zapiski, artykuły, omówienia książek i miscellanea z lat 1983-2014, wśród nich uwagi o literaturze polskiej, widzeniu jej przeszłości i teraźniejszości w latach wielkiego przełomu. Przejawiają się tu nazwiska Bolesława Leśmiana, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Włodzimierza Majakowskiego, Karola Irzykowskiego, Konstantego Gałczyńskiego, Goethego i Horacego.
Rozmowy dotyczą książek Warszawskiej Premiery Literackiej w dwudziestopięcioleciu 1985-2009, sposobów przekładania Rilkego oraz zamierzonego widowiska pasyjnego na podstawie wydanej ostatnio po polsku Krzeszowskiej Drogi Krzyżowej.
Książka jest przeznaczona dla wszystkich miłośników literatury, zarówno na poziomie akademickim, jak popularnym.